Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Eureka Junior High YTC results

Share

Eureka JH YTC – 2013 – 5/6/2013
Girls 100 Meter Dash
4 Autumn Wieseler, Potter County, 15.27, 1, 4.50; 9 Caitlyn Carter, Potter County, 15.65, 1; 18 Shaelyn Schatz, Potter County, 17.32, 2; 24 Jenny Wheeler, Potter County, x21.45, 3.
Girls 200 Meter Dash
5 Sammie Stethem, Potter County, 31.30, 3, 4; 9 Caitlyn Carter, Potter County, 33.39, 2, 1; 14 Kayla Sautner, Potter County, 36.41, 2; 16 Amber Flatt, Potter County, x38.07, 3.
Girls 400 Meter Dash
3 Mercades Genzler, Potter County, 1:07.68, 1, 6; 4 Kori Hansen, Potter County, 1:09.35, 1, 5; 8 Karen Smith, Potter County, 1:14.55, 1, 1.
Girls 800 Meter Run
1 Delanie Larson, Potter County, 2:50.30, 10.
Girls 1600 Meter Run
1 Delanie Larson, Potter County, 6:21.08, 10.
Girls 100 Meter Hurdles
2 Autumn Wieseler, Potter County, 20.27, 1, 8; 5 Sammie Stethem, Potter County, 21.36, 2, 4.
Girls 200 Meter Hurdles
3 Sammie Stethem, Potter County, 36.33, 6; 4 Autumn Wieseler, Potter County, 36.61, 5.
Girls 4×100 Meter Relay
5 Potter County  ‘A’, 1:09.67, 4.
Girls 4×200 Meter Relay
2 Potter County  ‘A’, 2:08.93, 8.
Girls 4×400 Meter Relay
2 Potter County  ‘A’, 4:54.34, 8.
Girls 1600 Sprint Medley
4 Potter County  ‘A’, 2:31.16, 5.
1 Sammie Stethem, Potter County, 6-03.00, 10;
Girls Long Jump
4 Mercades Genzler, Potter County, 12-06.50, 5; 6 Karen Smith, Potter County, 11-02.75, 3; 7 Calie Kaiser, Potter County, 11-01.00, 2; 8 Kori Hansen, Potter County, x10-11.50; 11 Caitlyn Carter, Potter County, x10-06.00; 13 Macy Goebel, Potter County, x8-08.00; 14 Jenny Wheeler, Potter County, x3-00.00.
Girls Triple Jump
1 Mercades Genzler, Potter County, 30-04.50, 10.
Girls Shot Put
4 Zanee Hagedorn, Potter County, 23-09.25, 5; 9 Paige Worth, Potter County, 21-02.50; 12 Shaelyn Schatz, Potter County, 19-04.00; 14 Amber Flatt, Potter County, x17-08.00.
Girls Discus Throw
2 Paige Worth, Potter County, 57-03, 8; 5 Zanee Hagedorn, Potter County, 52-08, 4; 9 Amber Flatt, Potter County, 47-05.50.
Boys 100 Meter Dash
6 Jesse Wheeler, Potter County, 13.31, 1, 3; 9 Dawson Simon, Potter County, 13.64, 4; 10 Caleb Hageman, Potter County, 13.98, 3; 13 Phillip Vetter, Potter County, x14.67, 3; 18 Calen Decker, Potter County, x15.78, 4; 21 Preston Worth, Potter County, x16.67, 2; 24 Brody Genzler, Potter County, x17.32, 2; 25 Lincoln Hagedorn, Potter County, x19.48, 2.
Boys 200 Meter Dash
5 Kolten Kirby, Potter County, 34.11, 2, 4; 6 D.J. Long, Potter County, 34.27, 1, 3; 7 Aaron Smith, Potter County, 34.32, 1, 2; 8 Preston Worth, Potter County, x34.35, 2; 9 Cole Nafziger, Potter County, x34.50, 1; 10 Garret Spindler, Potter County, x36.20, 2.
Boys 400 Meter Dash
4 Jesse Wheeler, Potter County, 1:02.84, 1, 5; 11 Chance Stuwe, Potter County, 1:10.25, 2, 1; 13 Taylor Frost, Potter County, 1:16.18, 2; 14 Dana Hageman, Potter County, x1:16.89, 2.
Boys 800 Meter Run
7 Chance Stuwe, Potter County, 2:50.17, 2; 8 Joseph Mangin, Potter County, 3:16.32, 1.
Boys 1600 Meter Run
3 Carl Cronin, Potter County, 5:29.92, 6; 8 Joseph Mangin, Potter County, 6:52.15, 1.
Boys 110 Meter Hurdles
4 Carl Cronin, Potter County, 19.72, 1, 5.
Boys 200 Meter Hurdles
1 Carl Cronin, Potter County, 32.16, 10.
Boys 4×100 Meter Relay
3 Potter County  ‘A’, 56.28, 6.
Boys 4×200 Meter Relay
3 Potter County  ‘A’ 2:07.07, 6.
Boys 4×400 Meter Relay
2 Potter County  ‘A’, 4:26.08, 8.
Boys 1600 Sprint Medley
4 Potter County  ‘A’, 2:16.94, 5.
Boys Pole Vault
1 Lucas Smith, Potter County, 9-03.00, 10; 2 Jesse Wheeler, Potter County, 7-09.00, 8; 4 Aaron Smith, Potter County, 6-03.00, 5; 5 Taylor Frost, Potter County, x5-03.00; 6 Chance Stuwe, Potter County, x4-09.00.
Boys Long Jump
4 Caleb Hageman, Potter County, J12-05.00, 5; 8 Phillip Vetter, Potter County, 11-07.00, 1; 11 Taylor Frost, Potter County, 10-05.75; 13 Calen Decker, Potter County, x10-05.25; 15 Joseph Mangin, Potter County, x10-01.75; 16 Brody Genzler, Potter County, x10-01.00; 18 Preston Worth, Potter County, x9-01.00.
Boys Shot Put
6 D.J. Long, Potter County, 33-01.00, 3; 14 Lucas Smith, Potter County, 25-02.00; 17 Kolten Kirby, Potter County, 22-01.00.
Boys Discus Throw
3 D.J. Long, Potter County, 87-08, 6; 15 Kolten Kirby, Potter County, 56-00; 16 Cole Nafziger, Potter County, 54-09.
Women – Team Rankings – 17 Events Scored
1) Potter County, 136.50
Men – Team Rankings – 17 Events Scored
3) Potter County, 106

Be the first to like.

Poll

Sorry, there are no polls available at the moment.

Ads