Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Eureka Legion Track meet results

Share
Team title from Eureka... The Potter County boys took the team title at the Eureka Legion Track Meet on May 7.  Pictured are (back row, l to r): Shane Figgins (Michelle and Kurt Storkson), Jordan Schmidt (Mark and Cindy), Derick Arbach (Jim and Amy), Eric Worth (Barb and Craig), Treyson Drew (Deryk and Sheri), Rease Logan (Kevin and Ellen), Cole Geditz (Kevin and Cheri), Brody Schatz (Mark and Sheila), Tim Heien (Keith and Vicki), Truman Weyand (Corri and Jerry). Front row: Austin Haberer (Bryan and Lisa), Carson Kirby (Kelly and Renee), Jace Everson (Pat and Barb), Colten Hall (Bryce and Kerri), Tanner Heuer (Dave and Linda), Dalton Storer (Todd and Ginger), Tanner Storer (Todd and Ginger), Scott Glodt (Dan and Noreen), Luke Vogel (Rick and Michelle), Ashur Fleming (Nichole Johnson), and Trent Donovan (Shawn and Dennise).

Team title from Eureka…
The Potter County boys took the team title at the Eureka Legion Track Meet on May 7. Pictured are (back row, l to r): Shane Figgins (Michelle and Kurt Storkson), Jordan Schmidt (Mark and Cindy), Derick Arbach (Jim and Amy), Eric Worth (Barb and Craig), Treyson Drew (Deryk and Sheri), Rease Logan (Kevin and Ellen), Cole Geditz (Kevin and Cheri), Brody Schatz (Mark and Sheila), Tim Heien (Keith and Vicki), Truman Weyand (Corri and Jerry). Front row: Austin Haberer (Bryan and Lisa), Carson Kirby (Kelly and Renee), Jace Everson (Pat and Barb), Colten Hall (Bryce and Kerri), Tanner Heuer (Dave and Linda), Dalton Storer (Todd and Ginger), Tanner Storer (Todd and Ginger), Scott Glodt (Dan and Noreen), Luke Vogel (Rick and Michelle), Ashur Fleming (Nichole Johnson), and Trent Donovan (Shawn and Dennise).

Eureka Legion 5/7/2013
Girls 100 Meter Dash
Finals
31 Traci Arbach, Potter County, 16.21, 2.
Girls 100 Meter Dash
6 Megan Schrempp, Potter County, 13.52, 4, 3; 17 Hope Owens, Potter County, 14.82, 1.
Girls 200 Meter Dash
17 Destry Nafziger, Potter County, 33.09, 3; 24 Megan Geditz, Potter County, 34.29, 2; 27 Hope Owens, Potter County, 34.96, 3; 28 Lilli Cronin, Potter County, x35.30, 4; 29 Traci Arbach, Potter County, x35.45, 2; 30 Kali Hansen, Potter County, x36.12, 4.
Girls 400 Meter Dash
8 Kalecia Hageman, Potter County, 1:10.26, 1, 1; 9 Jenna Schweiss, Potter County, 1:10.95, 2; 19 Megan Geditz, Potter County, 1:17.82, 4.
Girls 800 Meter Run
5 Shelby Kilian, Potter County, 2:52.88, 4.
Girls 1600 Meter Run
4 Sarah McClure, Potter County 6:10.19, 5; 5 Shelby Kilian, Potter County, 6:19.14, 4; 6 Emma Weyand, Potter County, 6:22.37, 3.
Girls 3200 Meter Run
2 Hannah Flatt, Potter County, 13:27.31, 8; 3 Sarah McClure, Potter County, 13:49.41, 6.
Girls 100 Meter Hurdles
4 Regan Everson, Potter County, 19.02, 2, 5.
Girls 300 Meter Hurdles
5 Tara Heuer, Potter County, 56.13, 2, 4; 13 Kali Hansen, Potter County, 1:05.85, 1.
Girls 4×100 Meter Relay
3 Potter County, ‘B’, 55.09, 6; 8 Potter County, ‘A’, x1:00.49.
Girls 4×200 Meter Relay
5 Potter County, ‘A’, 2:05.93, 4.
Girls 4×800 Meter Relay
2 Potter County, ‘A’, 10:36.31, 8.
Girls 1600 Sprint Medley
4 Potter County, ‘A’, 4:43.19, 5.
Girls Pole Vault
3 Tara Heuer, Potter County, J7-03.00, 6; 4 Samantha Kilian, Potter County, J7-03.00, 5; 5 Shelby Kilian, Potter County, 6-09.00, 4; 7 Kali Hansen, Potter County, xJ5-09.00.
Girls Long Jump
3 Sydney Logan, Potter County, 15-05.00, 6; 8 Regan Everson, Potter County, J14-09.00, 1.
Girls Triple Jump
2 Sydney Logan, Potter County, 33-05.00 SQ, 8; 4 Shaye Jungwirth, Potter County, 33-00.00, 5.
Girls Shot Put
6 Alli Lake, Potter County, 31-00.25, 3.
Boys 100 Meter Dash
12 Jordan Schmidt, Potter County, 12.54, 2; 14 Colton Hall, Potter County, 12.74, 1; 20 Brody Schatz, Potter County, 13.37, 2.
Boys 200 Meter Dash
5 Jordan Schmidt, Potter County, 25.41, 3, 4; 7 Dalton Storer, Potter County, 25.43, 3, 2; 14 Tanner Storer, Potter County, 26.21, 3; 17 Colton Hall, Potter County, x26.93, 2; 26 Rease Logan, Potter County, x29.46, 2.
Boys 400 Meter Dash
11 Colton Hall, Potter County, 56.88, 2; 12 Tanner Storer, Potter County, 56.89, 3; 17 Brody Schatz, Potter County, 59.32, 3.
Boys 1600 Meter Run
7 Ashur Fleming, Potter County, 5:30.78, 3.
Boys 3200 Meter Run
6 Ashur Fleming, Potter County, 12:12.87, 3; 8 Trent Donovan, Potter County, 13:47.56, 1.
Boys 110 Meter Hurdles
4 Lucas Vogel, Potter County, 19.34, 5; 5 Scott Glodt, Potter County, 19.43, 4.
Boys 300 Meter Hurdles
6 Jordan Schmidt, Potter County, 49.30, 1, 3; 8 Tim Heien, Potter County, 49.81, 2   1; 9 Scott Glodt, Potter County, 51.85, 1.
Boys 4×100 Meter Relay
5 Potter County, ‘A’, 47.51, 4.
Boys 4×200 Meter Relay
3 Potter County, ‘A’, 1:37.77, 6.
Boys 4×400 Meter Relay
3 Potter County, ‘A’, 3:52.72, 6.
Boys 1600 Sprint Medley
4 Potter County, ‘A’, 4:16.25, 5.
Boys High Jump
1 Rease Logan, Potter County, 5-10.00 SQ, 10.
Boys Pole Vault
2 Jace Everson, Potter County, 11-00.00 SQ, 7; 2 Cole Geditz, Potter County, 11-00.00 SQ, 7; 6 Tanner Heuer, Potter County, 10-00.00, 3; 7 Tim Heien, Potter County, x9-00.00.
Boys Long Jump
2 Colton Hall, Potter County, 18-03.50, 8; 4 Lucas Vogel, Potter County, 17-04.75, 5.
Boys Triple Jump
6 Lucas Vogel, Potter County, 36-07.50, 3; 8 Cole Geditz Potter County, 35-11.75, 1.
Boys Shot Put
2 Tate Nafziger Potter County, 47-03.75 SQ, 8.
Boys Discus Throw
2 Tate Nafziger, Potter County 150-07.50 SQ, 8; 6 Austin Haberer, Potter County, 109-10.50, 3.
Women – Team Rankings – 19 Events Scored
2) Potter County, 104
Men – Team Rankings – 19 Events Scored
1) Potter County, 110

Be the first to like.

Poll

Sorry, there are no polls available at the moment.

Ads