Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Track teams head to Huron

Share

The girls brought home second place and the boys came in seventh at the Sunshine Bible Academy Invitational Track Meet on Tuesday, April 15. The meet was held at Tiger Stadium in Huron. Following are the individual results.
SBA Invitational Track Meet 2014 Girls
Tiger Stadium, Huron, SD
April 15
Girls Results
Varsity 100m Dash
7 KENDRA DRESSEL Potter County 14.1, 17 LILLI CRONIN Potter County 15.2, 34 KATIE MCCLURE Potter County 18.1
Varsity 200m Dash
1 GRACE CROOK Potter County 30.1, 4 MERCADES GENZLER Potter County 31.4, 27 KATIE MCCLURE Potter County 42.8
Varsity 400m Dash
1 GRACE CROOK Potter County 1:02.7, 4 SIERRA WIESELER Potter County 1:06.8, 17 SHAWNDA RAUSCH Potter County 1:23.7
Varsity 800m Run
12 SHAWNDA RAUSCH Potter County 3:22.1
Varsity 1600m Run
12 SAMANTHA KILIAN Potter County 7:15.5
Varsity 3200m Run
2 HANNAH FLATT Potter County 13:08.6, 3 DELANIE LARSON Potter County 13:45.7
Varsity 100m Hurdles
8 REGAN EVERSON Potter County 18.6, 12 TIERNEY DONOVAN Potter County 20.0
Varsity 300m Hurdles
7 TARA HEUER Potter County 57.9, 14 TIERNEY DONOVAN Potter County 1:01.1, 17 SAMANTHA STETHEM Potter County 1:03.2
Varsity 4x100m Relay
4 POTTER COUNTY A Potter County 58.8, REGAN EVERSON, LILLI CRONIN, TARA HEUER, PAIGE DRESSEL
Varsity 4x200m Relay
7 POTTER COUNTY A Potter County 2:04.9, KENDRA DRESSEL, KALECIA HAGEMAN, SAMANTHA KILIAN, ALYSSA HABERER
Varsity 4x400m Relay
2 POTTER COUNTY A Potter County 4:36.0, SAMANTHA KILIAN, MERCADES GENZLER, SIERRA WIESELER, GRACE CROOK
4x800m Relay
3 POTTER COUNTY A Potter County 11:32.5, SHELBY KILIAN, DELANIE LARSON, HANNAH FLATT, SIERRA WIESELER
Varsity 1600m Sprint Medley
9 POTTER COUNTY A Potter County 5:25.8, PAIGE DRESSEL, KALECIA HAGEMAN, DESTRY NAFZIGER, SHELBY KILIAN
Varsity Shot Put
3 ALLI LAKE Potter County 30’07.00”, 7 ALYSSA HABERER Potter County 28’06.00”
Varsity Discus Throw
4 ALLI LAKE Potter County 93’09.00”, 7 ALYSSA HABERER Potter County 80’00.00”
Varsity Long Jump
3 REGAN EVERSON Potter County 14’07.00”
Varsity Triple Jump
3 MERCADES GENZLER Potter County 30’09.50”, 6 DESTRY NAFZIGER Potter County 27’09.00”
TEAM SCORES
1 ARLINGTON 104.000, 2 POTTER COUNTY 100.000, 3 DE SMET 85.000, 4 JAMES VALLEY CHRISTI 62.000, 5 KIMBALL/WHITE LAKE 56.000, 6 WOLSEY-WESSINGTON 41.000, 7 WESSINGTON SPRINGS 39.000, 8 HITCHCOCK-TULARE 36.667, 9 SUNSHINE BIBLE ACADE 35.333, 10 COLMAN-EGAN 35.000, 11 LAKE PRESTON 32.000, 12 SANBORN CENTRAL/WOON 27.000, 13 FAULKTON AREA 26.000, 14 HIGHMORE-HARROLD 13.000, 15 ABERDEEN CHRISTIAN 8.000
Boys Results
Varsity 100m Dash
4 DALTON STORER Potter County 11.6, 11 TANNER STORER Potter County 12.5, 16 ANDREW SILVA Potter County 12.9
Varsity 200m Dash
12 ORIOL MAGRAMOR Potter County 27.1, 18 ANDREW SILVA Potter County 642 28.3
Varsity 400m Dash
7 TIM HEIEN Potter County 58.0, 14 ORIOL MAGRAMOR Potter County 1:01.7, 15 ANDREW SILVA Potter County 642 1:02.7
Varsity 800m Run
3 TIM HEIEN Potter County 2:21.6, 25 GARRET SPINDLER Potter County 3:15.4
Varsity 1600m Run
13 GARRET SPINDLER Potter County 5:36.1, 16 CARL CRONIN Potter County 637 5:39.8
Varsity 3200m Run
7 CARL CRONIN Potter County 637 12:43.8, 9 TRENT DONOVAN Potter County 13:11.2
Varsity 110m Hurdles
5 REASE LOGAN Potter County 18.5
Varsity 4x100m Relay
4 POTTER COUNTY A Potter County 49.6, DALTON STORER, JORDAN SCHMIDT, ANDREW SILVA, TANNER STORER
Varsity 4x200m Relay
4 POTTER COUNTY A Potter County 1:41.6, DALTON STORER, JORDAN SCHMIDT, TIM HEIEN, TANNER STORER
Varsity Shot Put
14 TREYSON DREW Potter County 36’00.00”
Varsity Discus Throw
5 TREYSON DREW Potter County 108’10.00”
Varsity High Jump
3 REASE LOGAN Potter County ‘05.06”
Varsity Long Jump
5 COLTON HALL Potter County 18’07.50”
TEAM SCORES
1 JAMES VALLEY CHRISTI 99.000, 2 FAULKTON AREA 96.000, 3 SUNSHINE BIBLE ACADE 90.333, 4 ARLINGTON 59.000, 5 KIMBALL/WHITE LAKE 54.000, 6 COLMAN-EGAN 44.000, 7 POTTER COUNTY 43.000, 8 WOLSEY-WESSINGTON 32.333, 9 WESSINGTON SPRINGS 32.000, 9 HITCHCOCK-TULARE 32.000, 11 LAKE PRESTON 28.000, 12 CROW CREEK 25.000, 13 DE SMET 22.000, 14 HIGHMORE-HARROLD 21.333, 15 SANBORN CENTRAL/WOON 20.000, 16 ABERDEEN CHRISTIAN 2.000

Be the first to like.

Poll

Sorry, there are no polls available at the moment.

Ads