Do you want to read our entire newspaper online for an affordable price? Then you will love our e-Edition! Click Here to Subscribe to our e-Edition Today!

Potter County girls take first place at Ipswich

Share

The Potter County Battler track teams participated in a meet on April 26 at Ipswich. Following are the results of that event.
BOYS’ DIVISION
Team Points: Aberdeen Roncalli 142, James Valley Christian 94, Herreid-Selby Area 85, Potter County 64, Sully Buttes 62, Ipswich 57 1/2, Northwestern 52, Faulkton 50, Eureka-Bowdle 43 1/2, Edmunds Central 31, Hitchcock-Tulare 22, Aberdeen Christian 13.
110-Meter High Hurdles: 7, Scott Glodt, Potter County, :18.99; 8, Rease Logan, Potter County, :19.08.
400-Meter Dash: 4, Tim Heien, Potter County, :57.50.
800-Meter Run: 5, Tim Heien, Potter County, 2:18.21.
3,200-Meter Run: 2, Carl Cronin, Potter County, 12:46.46.
High Jump: 3, Rease Logan, Potter County, 5-10 (SQ).
Long Jump: 2, Colton Hall, Potter County, 19-0 1/2.
Pole Vault: 4, Lucas Smith, Potter County, 9-6.
400-Meter Relay: 3, Potter County, :47.45.
800-Meter Relay: 2, Potter County, 1:39.40.
1,600-Meter Relay: 4, Potter County, 3:51.64.
3,200-Meter Relay: 5, Potter County, 10:31.61.
GIRLS’ DIVISION
Team Points: Potter County 130, Ipswich 123, Northwestern 91, Herreid-Selby Area 77, Eureka-Bowdle 67 1/2, Sully Buttes 67, James Valley Christian 61, Aberdeen Roncalli 45 1/2, Faulkton 28, Leola 20, Hitchcock-Tulare 17, Aberdeen Christian 1, Edmunds Central 1.
100-Meter Hurdles: 3, Regan Everson, Potter County, :18.59; 6, Samantha Stethem, Potter County, :19.99.
200-Meter Dash Prelims: 7, Grace Crook, Potter County, :27.21 (SQ).
200-Meter Dash Finals: 3, Grace Crook, Potter County, :27.93.
400-Meter Dash: 1, Grace Crook, Potter County, 1:03.98; 6, Kalecia Hageman, Potter County, 1:10.02.
800-Meter Run: 1, Sierra Wieseler, Potter County, 2:33.24; 7, Autumn Wieseler, Potter County, 2:56.84; 8, Shawnda Rausch, Potter County, 2:58.76.
1,600-Meter Run: 7, Shelby Kilian, Potter County, 6:40.43.
3,200-Meter Run: 3, Hannah Flatt, Potter County, 13:30.51; 5, Sarah McClure, Potter County, 15:36.76.
Shot Put: 3, Alyssa Haberer, Potter County, 28-11; 4, Alli Lake, Potter County, 28-11.
Discus: 2, Alyssa Haberer, Potter County, 96-1; 3, Alli Lake, Potter County, 93-4.
Long Jump: 5, Regan Everson, Potter County, 13-9 ½.
Triple Jump: 1, Mercedes Genzler, Potter County, 31-0 1/2; 5, Destry Naziger, Potter County, 29-6.
Pole Vault: 3, Samantha Kilian, Potter County, 6-6; 4, Kali Hansen, Potter County, 6-0.
400-Meter Relay: 5, Potter County, :56.35.
800-Meter Relay: 8, Potter County, 2:07.50.
1,600-Meter Relay: 3, Potter County, 4:50.52.
Sprint Medley Relay: 6, Potter County, 5:18.00.
3,200-Meter Relay: 3, Potter County, 11:00.94.

Be the first to like.

Poll

Sorry, there are no polls available at the moment.

Ads